Jdi na obsah Jdi na menu
 

Výstava "Někomu život, někomu smrt"

14. 6. 2012

heydrich---vystavaii.jpgZveme vás na putovní výstavu, kterou připravila v rámci 70. výročí atentátu na Heydricha Asociace nositelů legionářských tradic. Záštitu nad výstavou převzali předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová, britská velvyslankyně v České republice J. E. Sian MacLeod, ministr kultury ČR a ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Přes značný zájem ostatních měst se Veterán klubu podařilo zajistit tuto výstavu i pro naše město.

Před pár dny to bylo právě 70 let, kdy ve středu 27. května 1942 vykonali českoslovenští parašutisté, členové paraskupiny Anthropoid, ortel nad zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem. Byl to nejvýznamnější čin domácího i zahraničního odboje v období druhé světové války – symbol odporu českého národa a dalších evropských porobených národů proti německému nacismu.
Pro většinu současné generace, mladé lidi, žijící ve svobodném státě, se může zdát připomínání období nacistické okupace českých zemí již zbytečné a mravní postoje válečné generace Čechů a Slováků velmi vzdálené, až nepochopitelné. Je však třeba je připomenout právě proto, že jde o hrdinský čin odporu proti teroru, který v různých formách stále ovládá životy milionů lidí na této planetě. I dnes v mnoha zemích světa diktátoři diktují lidem, jak mohou žít, co si mohou myslet, myšlenka nadrasy a podřízenosti jiných je stále přítomna v mnoha ideologiích. Také proto je velmi důležité připomínat tento čin spravedlivé odplaty za genocidu a teror i po sedmdesáti letech.
Druhou důležitou linií je připomenutí jasného faktu, na který se často zapomíná: teprve po operaci Anthropoid a následných represích – to je až v druhé polovině roku 1942 – odvolaly Francie a Velká Británie svůj podpis pod Mnichovskou dohodou. Důsledkem toho bylo, že Československo bylo po roce 1945 obnoveno v původních předmnichovských hranicích, což zdaleka nemuselo být samozřejmé, nebýt tohoto významného odbojového činu.
Na výstavě budete mít také možnost zakoupení doprovodné publikace, která popisuje nejdůležitější události a motivace, které vedly k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a zahrnuje období od podpisu Mnichovské dohody v roce 1938, přes vznik Protektorátu Čechy a Morava až po rok 1942, atentát na Heydricha, co mu předcházelo a co následovalo.
Především se věnuje úloze domácího odboje a osobnostem, bez jejichž obětavé pomoci a nakonec i životních obětí by tento nejvýznamnější odbojový čin v Evropě v období 2. světové války nebyl uskutečnitelný. Publikace obsahuje více než 300 obrázků doplněných přesnými informativními texty a fakty. Je zajímavou pomůckou, která pomůže běžnému občanovi orientovat se ve významné etapě české historie, vhodná pro učitele dějepisu i pro studenty. Publikaci zpracovala Jindra Svitáková, autorka výstavy, šéfredaktorka časopisu Historický kaleidoskop, která se jako redaktorka věnuje tomuto období české historie,  za odborné pomoci historika Jaroslava Čvančary a na motivy jeho rozsáhlé trilogie Někomu život, někomu smrt a knihy Heydrich.
 
Výstava bude zpřístupněna v městské galerii Šatlava v termínu 25. 6. - 29. 7.
ve všední dny od 8 -18 hod
o víkendech od 8 - 16 hod.
 
VERNISÁŽ VÝSTAVY JE 25. 6. OD 17:30 ZA ÚČASTI HEJTMANA LIBERECKÉHO KRAJE
MGR. STANISLAVA EICHLERA

Za Veterán klub Dubá Bc. Petra Volejníková